neděle 6. března 2016

Symbiotický půst VII - pátý týden - indický

bohatý indický oběd
Čtvrté postní neděli se tradičně říká družebná. Je v půlce postu a býval určena tomu, aby se lidi scházeli, pili sladké likéry, jedli pálenec -pučálku s cukrem a pepřem  a případně se pekly koláče.

No a v dnešní nabídce symbiotických receptů se budeme družit s indickou kuchyní.  Protože právě indické jídlo je ukázkou  toho jak dát dohromady pestrou škálu druhů vlákniny, k tomu něco kvašeného a celé to vypadá krásně a chutná skvěle.

V Indii se totiž jídlo často neskládá z jedno talíře, na kterém je maso či jiný zdroj bílkoviny, příloha, omáčka  a případně zelenina, ale  dostanete  něco škrobovitého - rýži, chlebovou placku a nebo některou z kváskových specialit jako jsou třeba idli,  nějaké hlavní jídlo (nejčastěji kari) a k němu  dal -  přílohu, kde je základ luštěnina,  nějakou zeleninovou přílohu, ačar - což jsou pickles a čatní, salát a raitu - jogurtový dip, který pomáhá zklidnit ústa rozvášněná pořádnou dávkou chilli.   A před tím tedy různé předkrmy a pak ještě dezert.

Jako v žádném případě nejde tvrdit, že indická kuchyně je rychlá a jednoduchá.  Respektive pokud máte ve spíži dostatečnou zásobu koření a namočné, či předvařené luštěniny, tak jednotlivá jídla  často do půl hodiny zvládnete.  Ale  prostě indická kuchyně chce soustředění, lásku a práci. A teda nutno přiznat, že když vařím něco z indických receptů, tak se až na výjimky nedělám se spoutou malých chodů, ale udělám rýži či placky a k tomu jeden chod.

  Ostatně indické matky zůstávají většinou doma a vaří a vaří a jen co dcery odrostou, tak začínají pomáhat.  Vřele doporučuju si k dnešnímu článku stáhnout nějaký indický film, kde se právě jídlo řeší. Třeba Cizí oběd a nebo romantický English Vinglish, to je takový lite bollywood s tanečními čísly, ale snesitelný i pro běžného evropana.

no a pochopitelně  Ramseyho útěk do Indie!

Já jsem se vlastně díky indické kuchyni naučila vařit.  Někdy v prváku, či v druháku na gymplu jsem mínila, že budu vegetarián a moje máma pro změnu mínila, že to není nejmenší problém, ale ona kvůli mě nebude vařit dvojí jídlo, takže když bude vařit s masem, musím si něco vegetariánského udělat sama.

Náš gympl byl tehdy v Libni, kousek od první Govindy a byla to ještě devadesátá léta, takže se snažili vařit dost poctivě a jejich jídlo bylo mnohem lepší, než to v jídelně na ZŠ Zenklova, kam jsme mohli chodit na obědy.    Takže právě z  krišňácké kuchařky jsem se učila vařit vegetariánská jídla, protože jsem byla odjakživa mlsná  a jiné, tehdy dostupné vegetariánské kuchařky vycházely hlavně z makrobiotiky a mně ten koncept že to má být co nejklidnější, středové a bez chuti nevyhovuje.  No a právě díky základním receptům od krišňáků jsem se naučila mimo jiné docela dobře používat koření a kombinovat divné chutě.
krišnova kuchařka je k ukradení na netu...

Takže pokud nemáte moc zkušenost s indickým jídlem, ale chcete proniknout do základních principů,  krišňáckou kuchařku můžu doporučit.

Dnešní recepty z ní ovšem nebudou, spíš se pokusím dát dohromady  dva recepty od každého z pokrmů takového bohatého indického oběda. Půjde o recepty, které opakovaně vařím a budu se snažit vybírat takové, na něž jsou dostupné suroviny v běžném okresním městě ČR.  Nevařila jsem je tenhle týden, protože nestíhám, takže  fotky si budu rovnou krást z webů, o kterých si myslím, že stojí za pozornost, ale recepty jsou mnou již dříve opakovaně ozkoušené.

Jinak určitě doporučuju vaší pozornosti blog Ako chuti masala od slovenky, která se do indie provdala.

Koho zajímá hlubší shrnutí, co se v Indii fermentuje, tak určitě potřebuje druhou knihu Sandora Katze Art of fermentaion a nebo alespoň tenhle článek.  A samozřejmě nejde zapomenout, že Indie je obrovská a plná velmi odlišných národů a přírodních podmínek, takže kromě  jednoduchých, základních jídel je neuvěřitelnou pokladnicích regionálních pokrmů.  Můj současný oblíbený zdroj indické inspirace je Sanžaj Thuma a jeho youtubový kanel Vare vah chef.

Rýže

suroviny na 1 porci: (3g vlákniny)
miska dokonalé basmati z epicurious

80 g rýže basmati
120 ml vody
špetka soli
lžíce másla a nebo přepuštěného másla(ghí)

Propláchněte rýži opakovaně studenou vodou, dokud voda, ve které se proplachuje nebude čirá. Zalijte  dostatkem vody a nechte 30 minut namočenou.  Mezi tím si začněte chystat zbylé chody.  Po půl hodině rýži slijte, dejte do hrnce či rýžovaru, přilijte  vodu  ve dvojnásobném množství její váhy, přidejte máslo a trošku osolte. Přiveďte k varu, vařte 10 minut na mírném ohni a pak nechte  15 minut stát a docházet.   Další varianta je, že rýži propláchnete a necháte chvíli oschnout a pak ji na másle orestujte, dokud nezačne průhlednět a zvonit, zalijete vodou, vaříte 10 minut a necháte dojít.  Pokud nepoužíváte basmati a nebo jasmínovku, tak vařte spíš 15 minut a nechte 15 minut docházet, ale tyhle jemné rýže jsou hotové rychleji.

A nebo to zkuste jako pilaf, tedy pulao - na tuku se orestuje cibule, koření a případně jiná zelenina, přidá se rýže


Jednoduché indické pulao

suroviny na 1 porci (4 g vlákniny)

80 g rýže basmati 
5 g másla (oleje)
50 g cibule
1 stroužek česneku
3 g strouhaného zázvoru 
1 podrcená tobolka kardamomu
2 hřebíčky
3 kari lístky/ 1 bobkový list
chilli paprička
2 g kurkumy
5 kuliček pepře
malá rulička skořice

Rozehřejte máslo a dejte do něj nastoruhaný zázvor, prolisovaný česnek a papričku nasekanou na jemno.  Přidejte  koření a chvíli to restujte.  Přidejte důkladně propláchnutou rýži a restujte tak dlouho, dokud zrnka nezačnou průhlednět a "zvonit" - prostě se začnou chovat trošku jinak, díky tomu jak se v horkém omastku mění povaha škrobů na jejich povrchu.  Zalijte vodou, stáhněte plamen a duste cca 10 minut. Posléze nechte 15 minut stát.  Pokud do toho přidáte zelený hrášek a nedáte kurkumu, tak vám vznikne  matar pualo  a klidně tam místo kardamomu dejte třeba  římský kmín. Případně tam ,můžete přidat daleko víc zeleniny a třeba rajčata a kešu ořechy, nebo třeba maso a pualy/pilafy proměnit na hlavní jídlo, nikoliv na přílohu. Zkuste googlit třeba biryani

Kvašená rýže - panta bhat


Indové tento recept  používají jako snídani v létě, kdy je pěkně ochladí, ale jde to hezky použít i jako příloha. Je to vlastně takový rýžový kvásek

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny)

Bengálci to jedí v půlce dubna
při oslavě  nového roku se smaženou rybou
100 g vařené rýže
120 ml vody
20 ml syrovátky, vodního kefíru, láku z kysané zeleniny atp.
1 chilli paprička
1 plátek citronu
1 stroužek česneku
0.5 cibule
3 g soli

Vychladlou rýži zalijte vodou a syrovátkou, osolte a zamíchejte.  Rýže by měla být ponořená. Papričku opečte na troše oleje ze všech stran, dokud na ní nevzniknou tmavě hnědé puchýřky a dejte do rýže poslu s plátekm citornu, podrceným stroužkem česneku a půkou cibule nakrájenou na velké kusy. Nádobu, ve které máte rýži zakryjte či uzavřete a nechte 24 hodin stát v teple. Ideálně v indickém teple, tedy okolo 30° C.  Indové rýži jen zalévají vodou a ono to už zkvasí, v ČR a v zimně si vypomůžeme startérem.   Z hotové rýže vyndejte  koření a podávejte. 


Jednoduché čapáty


suroviny na 1 porci (8 g vlákniny)

50 g celozrnné pšeničné jemně mleté mouky
20 g horké vody
10 g oleje a nebo mléka
2 g soli

čapáty z Ako chuti masala
Smíchejte mouku se solí, a svařte vodu s máslem a nebo do horké vody nalijte olej.  Horkou vodou zalijte mouku a hnětejte, dokud těsto nebude husté, hladké a nelepivé.  Pokud zrovna ta mouka nebude moc dobře sát vodu a bude to řídké, přídávejte po lžících mouku za stálého hnětení.  V robotu to hnětejte alespoň  5-7 minut, ručně to dá tak 15-20 minut posilování svalstva na rukách. Těsto zabalte do potravinářské folie a dejte do lednice přes noc. Ale klidně vám tam vydrží i týden, v nulové zóně i déle.

Těsto rozdělte na 40 g části a  každou část formujte do kuličky tak, že přetahujete okraj do prostředka a případně to zase rozplacatíte a v procesu pokračujete.   Nakonec rozválejte kuličku na placku a pečte nasucho na hodně rozpálené litinové pánvi, nebo na takové té litinové plotýnce, nebo v tandůru, nebo na kamnech, případně přímo na mřížce na plynu cca 30 sekund a pak to obraťte. Před obrácením bys se měly začít objevovat bubliny a po otočení by se měla nafouknout.  Pokud budete používat bílou mouku, čapáty budou jemnější, budou se lépe nafukovat a počítejte s 3 g vlákniny na porci - tedy 2 čapáty.  Horkou čapátu potřete rozehřátým máslem a pokud ji rovnou nesníte, tak ji skladujte v teplé troubě, aby nevychladla. 

Indové mají neskutečnou šíři různých placek. Pečených, smažených, dělaných na páře.   Včetně bezlepkových (na placky používají prosnou, cizrnovou a i luštěninovou mouku) Pro klasické indické chleby z pšenice  mrkněte sem 

pokud je můj výklad nesrozumitelný, koukněte Vah chefa (používá víc vody a neohřívá ji, varianty jsou značné). Panýr tikka masala


jedno z nejznámějších jídel indických restaurací.  Když namísto čerstvého sýru použijete  kuřecí maso, bude to fungovat lépe.

suroviny na 1 porci (5 g vlákniny)

na panýr

1 l plnotučného mléka
20 ml citronové šťávy 

(nebo  1 l nepříliš kyselého kefíru)

Svařte opatrně svařte mléko a do vroucího nalijte citronovou šťávu. Kefír netřeba dále kyselit. Vypněte plamen a nechte stát, dokud se to nezačne srážet Nechte vykapat přes sýrařské plátno/staré prostěradlo či bílé bavlněné triko.  Sražený sýr důkladně propláchněte vodou a pak zabalte ještě do plátna a na širokém cedníku zatižte pomocí prkýnka či talířku a něčím těžkým. Třeba dvoulitrovou lahví vody. Nechte lisovat přes noc.   Tuhý panýr nakrájejte na kostky. 

Komu se nechce vyrábět panýr, tak koupí takový ten základní, jednoduchý čerstvý sýr-  prodává se třeba pod názvem farmářský. Takový ten trošku vrzavý s velmi neutrální chutí.  
obrázek je kuřecí tikka masala ze serious eat

na marinádu

200 ml jogurtu 
30 ml citronové šťávy
10 ml oleje
5 g mletého římského kmínu
5 g mletého koriandru
chilli či směsi chilli a papriky
4 stroužky česneku
10 g strouhaného zázvoru
5 g soli

Smíchejte sůl, jogurt a citronovou šťávu. Rozehřejte olej, přidejte do něj nadrcený česnek a nastrouhaný zázvor (klidně je můžete rozmixovat v robotu na pastu. Poměr 1 ku 1 a udělejte toho víc, indové to dávají všude. V lednici, v uzavřené sklenici to vydrží dlouho) a když to budete chvíli opékat přidejte koření a nechte rozvonět. Přidejte do marinády a důkladně rozmíchejte.  Do marinády jdete panýrové kostky a nebo kuřecí maso nakrájené na proužky.  Do marinády přidejte zelenou papriku nakrájenou na větší kusy a cibuli, nakrájenou na čtvrtky a rozebranou na plátky.  Nechte marinovat v lednici přes noc.

Namarinované maso/sýr společně s paprikou a cibulí napíchejte nastřídačku na grilovací jehly/špejle a ogrilujte, případně pečte v troubě na 200 stupňů a nebo v tandúru.  Případně můžete marinovaný sýr a nebo maso zprudka opéct na pánvi. Pak to nemarinujte s paprikou a cibulí.

na omáčku

20 g másla
10 g česneko-zázvorové pasty
1 cibule
50 ml smetany na šlehání
3 g cukru
5 ml citronové šťávy
100 g konzervovaných rajčat i se šťávou
sůl
půl svazku koriandrové natě

Rozehřejte máslo, dejte do něj lžíci česnekovozázvorové pasty a na drobno nakrájenou cibuli a restujte, dokud cibule nezačne karamelizovat. Pak přidejte nasekaná konzervovaná rajčata , většinu nasekaného koriandru a cukr a vařte cca 20 minut na mírném ohni.  Přilijte smetanu a podle chuti dosolte a dokyselte citronovou šťávou.  Omáčkou přelijte opečné či ogrilované kostky panýru či kuřete. Ozdobte trochou koriandrových lístků.

Vaječné kari 


suroviny na 1 porci: (5g vlákniny)

1 vejce
1 cibule
žluté kari s vejci se vaří v Kerale
10 g zázvorovo česnekové pasty
50 g sekaných konzervovaných rajčat (nebo 1 čerstvé)
5 g kurkumy
2 g mletého koriandru
1  chilli paprička
5 kari lístku (nebo 1 bobkový list)
100 ml kokosového mléka
20g  kokosového oleje
2 g semínek černé hořčice


 Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte do ní kari lístky, nasekanou chilli papričku a hořčiné semínko. Pražte, dokud hořčice nezačne praskat, pak přidejte česnekovo-zázvorovou pastu a cibuli nakrájenou na kolečka. Chvíli restujte, dokud cibule nezesklovatí,  Přidejte kurkumu, koriandr a garam masalu a přidejte rajčata a kokosové mléko a vařte cca 15 minut. na mírném ohni.  Na poslední minutu přidejte natvrdo uvařené vejce.

Dál - luštěninová příloha


Škrobové věci a hlavní část jídla už tedy máme, tak se vrhneme na luštěniny. Krásný přehled co se v indické kuchyni používá najdete zde.  Dal je hustá příloha z loupaných luštěnin všeho druhu 

suroviny na 1 porci (cca 10 g vlákniny)
obrázek je z webové stránky, kde je krásně nafocený
postup. A  používají víc druhů koření a žádné hrozinky. 

20 g sušené loupané cizrny  (chana dal)
50 ml vody
50 g sekaných rajčat
1 cibule
10 g zázvorovo-česnekové pasty
5 g garam masaly
0.5 g asafoetidy (když ji nemáte, tak ji tam nedávejte)
10 g hrozinek
sušené chilli a nebo čerstvá chilli paprička
čerstvý koriandr
20 g másla či oleje

Cizrnu namočte přes noc.   Rozehřejte olej, dejte na něj cibuli, česnekovo-zázvorvou pastu, chilli a suché koření.  Nechte cibuli zesklovatět, přidejte  rajčata, hrozinky, vodu a cizrnu a na mírném ohni duste dokud cizrna není měkká. Pokud budete používat  originální chana dal - tedy loupanou a půlenou cizrnu, tak to bude tak do 30 minut, celou cizrnu vařte o něco déle. Jasně že tam můžete dát konzervovanou cizrnu, pak ji tam vražte i s nálevem a neřeďte to vodou.   Do hotového dalu nasekejte koriandr, případně ho můžete zjemnit jogurtem či kokosovým mlékem.

Kdo nemá cizrnu, dá tam červenou čočku.   Kdo má doma mungo fazolky, tak mu vznikne mung dál  - atp.


Sundal


sundal je dal z celých, neloupaných luštěnin s kokosem. Vlastně taková indická verze pučálky. Klidně na to použijte naklíčené luštěniny. 

suroviny na 1 porci (5 g vlákniny)

50 g vařené či konzervované cizrny, či jiné luštěniny
klidně to můžete použít místo chipsů k pivu
15 g strouhaného kokosu
5 g zázvoru
5 g česneku
chilli paprička
5 g kurkumy 
hrstka kari lísků
3 g černé hořčice  
1 g asafoetidy, kdo má
sůl
olej

Dejte do mixéru strouhaný kokos, česnek, zázvor a chili a rozmixujte dohromady. 

Rozehřejte olej, chvíli na něm nechte pukat hořčičná semínka, přidejte kari lístky  a asafoetidu. Pak přidejte cizrnu, kurkumu a ochucený kokos.  Chvíli pražte a pak to podle chuti osolte.


Sabží


základní příloha z dušené zeleniny.  Je docela dobře možné, že vás  po přečtení výše uvedených receptů úplně nepřekvapí způsob přípravy... Klidně použijte jakoukoliv jinou zeleninu, co máte po ruce.

suroviny na 1 porci: (6 g vlákniny)

30 g mrkev
50 g cukety
30 g hrášku
50g žluté paprika
50g cibule
50 g sekaných konzervovaných rajčat a nebo 2 lžíce rajčatového pyré
chilli paprička, nebo sušené chilli
10 g česnekovo-zázvorové pasty
10 g másla a nebo oleje
5 g koriandru
5 g černé hořčice
2 podrcené tobolky kardamomu
8 g kurkumy
5 g garam masaly
5 g listů pískavice - kdo má  
sůl

Rozehřejte olej, nechte na něm rozprskat suché koření, přidejte cibuli, sůl, chilli a česnekovou zázvorovou pastu. Posléze přidejte na kousky nakrájenou zeleninu, chvíli restujte a pak přidejte rajčata a listy pískavice. Pokud používáte tvrdší zeleninu, tak to podlijte troškou vody a duste dokud zelenina nemí měkká.


Alu gobi - květák s bramborem


jedno z mých nejoblíbenějších indických jídel. Teda hned po jehněčím birjaní.

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny)
alu gobi z food 52

50 g květáku rozebraného na růžičky
50 g brambor 
1 menší cibule
10 g zázvorovo česnekové pasty
chilli paprička či sušené chilli 
8 g kurkumy
5 g římského kmínu
5 g garam masaly
kdo má, tak kari lístky
sůl
20 g oleje či másla

Oškrábejte brambory a nakrájejte je na menší kostičky. Rozehřejte olej a hoďte na něj římský kmín, chilli a kari lístky. Až se to dostatečně rozvoní v oleji, přidejte česnekovo zázvorovou pastu a na jemno nakrájenou cibuli a sůl a ještě pár minut pražte dokud cibule nezesklovatí.  Přidejte brambory a garam masalu a květák. Chvíli restujte a pak podlijte troškou vodu.  Uduste do měkka. Případně můžete přidat mražený hrášek.  Posypejte sekaným koriandrem.

Palak panýr


špenát se sýrem. Možno použít na jakoukoliv listovou zeleninu, včetně kopřiv, popence či mladých lístků křídlatky. Stejně tak to bude dobré s mangoldem a nebo listovou kapustou.

suroviny na 1 porci ( 3 g vlákniny)

50 g panýru
200 g zeleného listí a nebo 100 g mraženého špenátového protlaku
1 menší cibule
chilli paprička
30 g rajčat z konzervy a nebo 1 čerstvé, případně 2 lžíce protlaku
10 g zázvoro-česnekové pasty
4 stroužky česneku
5 hřebíčků, menší smotek skořice, 3 tobolky kardamonu
5 g římský kmín
5 g koriandru
8 g kurkumy
5 g lístků pískavice
sůl

Pokud používáte špenátový protlak, tak ho prostě nechte rozmrazit. Pokud používáte zelené lupení, tak ho buď spařte horkou vodou, a nebo oblanšírujte (hodťe do velkého hrnce plného vroucí, osolené vody, chviličku vařte (špenát tak 30 sekund, listovou kapustu tak 2 minuty), zceďte a rychle zchlaďte v ledové vodě, aby to zůstalo zelené.    Posléze to rozmixujte  na hladkou kaši s troškou vody. 

Rozpalte olej, dejte na něj chilli suché koření, kromě pískavice a kurkumy a chvilku pražte. Přidejte cibuli, čensek, zázvorovo-česnekovou pastu, krukumu, pískavici, chilli papričku a sůl. zmírněte oheň a restujte, dokud cibule nezačne karamelizovat. Přidejte rajčata, podlijte troškou vody a chvíli duste.  Pak přidejte špenátovou kaši, chviličku vařte, přidejte na kostičky nakrájený panýr a vařte ještě minutu. 

A podívejte se na video, jak se to dělá na indické ulici.


Tak základ bychom měli -  rýži nebo placky, kari, luštěninu a nebo zeleninu. Co dál?
Saláty!


Okurkový indický salát - raita

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny)
obrázek jsem si půjčila odsud

50 g okurky
50 g jogurtu
malý stroužek česneku
chilli paprička
čerstvá máta a koriandr
3 g mletého římského kmínu
sůl
cibule

Smíchejte jogurt s prolisovnaým česnekem, solí a římským kmínem.  Papričku, mátu, koriandr a cibuli nasekejte na jemno a smíchejte s kostičkami okurky.  Promíchejte s jogurtem a nechte v vychladit v lednici tak půl hodiny.


Mrkvový salát - kosambrizdroj obrázku
suroviny na 1 porci: (3 g vlákniny)

1 větší mrkev, nastoruhaná na jemno
10 ml citronové šťávy
dostatek koriandrové nati
10 ml oleje
5 g hořčičných semínek
chilli paprička
2 g asafoetidy
10 g kari lístků
sůl

Nastrouhejte mrkev na jemno, nasekejte koriandrovou nať a smíchejte to dohromady. Osolte a zalijte citronovou šťávou.  Rozpalte olej a orestujte na něm hořčičné semínko, chilli, kari lístky a asafoetidu.  Horkým olejem s kořením zalijte mrkev, promíchejte a nechte v lednici rozležet přes noc.

Tak, to bychom měli  základní menu a teď k domu něco kysaného.  A zde se nabízí především nápoje a nejrůznější čatní a pickles.  A ty už tady na blogu jsou.

ajran. to nejlepší, čím zapít pikantní pokrm
Čatní si můžete udělat z angreštu, z nejrůznějích dalších bobulí,  z rebarbory a nebo třeba z melounových slupek.  Ale klidně udělejte nějaké klasické - recepty třeba zde.  Případně nalože okurky jako Indové.  Více tipů na klasická pickles najdete třeba na wikipedii.

A pálivé indické jídlo nechcete zapíjet pivem, protože tím jenom rozšíříte kapsaicin po ústech. Chcete ho zapíjet jogurtovými, či kefírovími nápoji - tak jako  to dělá půlka Asie -  lassí, ajaran, důg, čás - všechno to má stejný základ - kysané mléko, vodu a něco na dochucení. Moje recepty najdete tady.

A indové také kvasí výborný řepný kvas. Kanži. Vlastně je pomalu čas na něj postavit, tradičně se dělá na konci zimy s prvními dny slunečného počasí.


A chtěli byste ještě nějaký dezert na závěr?

Šrikand - jogurt s kardamomem a šafránem


suroviny na 1 porci:

100 ml jogurtu
recept a obrázek jsou z webu saveur
50 ml smetany
2 g šafránu 
zrnka kardamomu ze 2 tobolek
5 g medu a nebo cukru moučky
10 g nesolených pistácií

Do smetany dejte podrcený kardamom a zahřejte téměř k varu. Pak do smetany přidejte šafrán a nechte tak 30 minut louhovat.  Přidejte cukr a celé to zamíchejte do jogurtu.  Nechte vychladit v lednici.    Podávejte posypané sekanými pistáciemi.

Pevně doufám, že základní představu, jak na základní indické pokrmy.  No ten zbytek je daleko rozmanitější a širší, než si třeba i já umím představit.  Ale někde člověk začít musí, že?

 Pokud nemáte vhodné koření ve spíži, vydejte se do nějaké indické či pakistánské speciálky a nebo do prodejny s kořením.  Určitě chcete  římský kmín, koriandr a  zelený kardamom. Hřebíček a skořici koupíte v běžných obchodech.  Pokud budete někde, kde mají čerstvé kari lístky (v Praze je mívají třeba Pakistánci na Žižkově  a nebo Viethajci na Korunní), tak berte čerstvé a dejte je do mrazáku, mají lepší chuť, než sušené, které tam také dostanete, společně s pískavicí.  Případně kupte teda i tu namíchanou garam masalu, ale můžete si ji připravovat čerstvou - obecně jakékoliv namleté koření vyčichne dřív, než když smícháte celé v menším množství a namelete si ho těsně před vařením.  Recept na garam masalu třeba tady - dokonce v češtině.

  Stejně tak v takové speciálce budou mít skvělou rýži za lepší cenu, než v supermarketu, ale teda bude většinou ve 2-5 kg balení.   A jestli chcete být autentičtí, tak tam taky vezměte nějaké sušené chilli vločky, ideálně kašmírského chilli. Kdo půjde na tu Lipanskou, tak rozhodně neopomene koupit si nějaké čerstvé samosy - taštičky se zeleninovo-bramborovou náplní. Mají je tam neskutečně dobré a křupavé.  No a když už budete mít to koření, tak vám nic nebrání se vrhnout do tajů indické kuchyně. Komu nedělá dobře angličtina a nebo  přízvuk Vare vah chefa, tak určitě projde blog Ako chuti masala a tu krišňáckou kuchařku.

No a pak už jen uvařit rýži a nebo upéct placky,  nějaké dobré kari, trošku zeleniny, trošku luštěnin, nějaké čatní a salát a zapít to lassím.  Ano, není to oběd do pracovního dne, práce a lásky do takového jídla je třeba vložit fakt hodně. Ale je to tak dobré!

2 komentáře:

  1. Ou jeeej, diky za odporucanie! :) Pekne spracovane a Sanjay Thuma je boss, pre mna nie len recepty, ale aj on ako stand-up comedian za sporakom :))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. jé, tak to jsem ráda že netárám voloviny. :-)

      Vymazat